Ochrana netopýrů s technologií GeoSLAM

BCI (Bat Conservation International) je nevládní organizace která celosvětově usiluje o ochranu různých druhů netopýrů a jejich stanovišť prostřednictvím ochrany, vzdělávání a výzkumu. Organizace se sídlem v texaském Austinu, založená v roce 1982, je podporována členy v 60 zemích světa.

Součástí práce BCI je i průzkum opuštěných dolů, které obvykle obývají netopýři a další divoká zvěř. Většina z těchto dolů je tvarově poměrně jednoduchá, ale existují i velmi členité a spletité podzemní komplexy. Kvůli odpovědnosti, předpisům a bezpečnosti v mnohých těchto pracovišť a opuštěných dolech nemohou zaměstnanci BCI vstoupit hluboko do samotných dolů. Zde vstupuje do hry technologie GeoSLAM.

Protože pod zemí nelze použít signály GPS nelze získat pod zemí, kombinace LiDAR a 3D SLAM umožňuje BCI úspěšně skenovat složité tvary dolů. Společnost BCI zakoupila od společnosti GeoSLAM dva skenery: ZEB GO a ZEB Horizon. Oba jsou kompaktní, lehké a snadno použitelné, což je velmi důležitý faktor při podzemních pracích, kde je prostředí často drsné a s velkým omezením pohybu.

Tým BCI zaznamenává data různými způsoby podle toho, které zařízení se používá. ZEB Horizon umožňuje zaměstnancům snímat data z nebezpečných oblastí na dálku díky dosahu 100 metrů, zatímco ZEB GO lze díky vysokému krytí IP 64 použít v náročnějších vlhkých nebo prašných prostředích. Tým BCI také používá obě zařízení připevněná k tyči a držáku pro spouštění a zvedání do stísněných prostor.

Share your thoughts