Těžařství, ražba tunelů a jeskyně

Podzemí – ideální prostor pro mobilní 3D skenování. Objevte efektivitu mapování podzemních prostorů se skenery GeoSLAM

Mobilní skenery pro svoji orientaci potřebují dostatek tzv. 3D prvků, tedy tvarů okolí. V podzemí jsou tvary (stěny, podlaha, strop) z podstaty věci všude okolo, proto jsou mobilní skenery GeoSLAM v podzemí jako ryba ve vodě. Vlhkost není na závadu a i mokré stěny jsou laserovým senzorem věrně zachyceny.
Podzemí je většinou nehostinné, často i nebezpečné prostředí, proto je vhodné případné měřičské práce provést co nejrychleji. A právě v rychlosti a efektivitě skenery GeoSLAM vynikají. V řádu desítek minut je i operátor začátečník schopný zaměřit rozsáhlý a spletitý systém jeskynních chodeb nebo tunelů.
Zachycení všech tvarů jeskynních chodeb a útvarů nelze zaměřit jinak, než právě mobilním skenerem. V porovnání s terestrickým skenerem nevznikají v mračně bodů zákryty, měřič může naplno využít mobility a ruční skenovací senzor zamířit do nejrůznějších výdutí, skulin, stísněných prostor a plazivek. Tedy míst, do kterých by se se statickým skenerem nebo totální stanicí nešlo dostat vůbec.
V roce 2019 a 2018 byla technologie GeoSLAM použita v pilotním projektu skenování jeskyní v Moravském krasu, konkrétně nezmapovaných částí zadních partií Amatérské jeskyně a jeskyně Řečiště. Skenery GeoSLAM dokázaly i v expedičních podmínkách věrně zachytit všechny tvary, výdutě, terénní lomy, apod. Pokud bylo potřeba spojit více mračen bodů, pak toto nebyl problém učinit skrze vlícovací koule nebo jednoduše přes identické prostory.
