Architektura a projekty
Laserové skenování v masivní míře nachází své využití v celém AEC (Architecture – Engineering – Construction) segmentu. Rychlá a efektivní metoda sběru prostorových dat je základ. Co však s naskenovaným mračnem dál? Jednou z rychlých cest je propojení softwaru GeoSLAM Draw (vychází ze softwaru PointCab) a CAD a BIM softwarů Autodesk Revit, případně Graphisoft ARCHICAD. Tyto aplikace vyvíjené pro stavební inženýry a architekty umožňují parametrické 3D modelování a kreslení prvků při vytváření stavebních projektů. BIM je pak koncept oboru CAD, který nabízí inteligentní objektové 3D navrhování.
3D model reprezentovaný tvarem, tedy body a plochami má jen částečné využití, je však základem pro BIM model. Naproti tomu BIM model v sobě obsahuje i další rozměry informací a vzájemných vztahů, které ho umožní použít jako mocný nástroj při rekonstrukcích, energetické optimalizaci a celkově správě objektu po celou dobu jeho životnosti. Navíc vlastník nemovitosti má ze zákona povinnost vlastnit a uchovávat projektovou dokumentaci k objektu, která byla schválena při kolaudaci. Pokud dokumentace chybí, pak je majitel povinen tuto nově vyhotovit. Z dnešního pohledu je velmi efektivní metodou zaměření mobilní laserové skenování systémem GeoSLAM a následná tvorba vektorového 3D modelu a nad ním i BIM modelu. Jak z mračna bodů rychle vyhodnotit 3D model si ukážeme na následujících videích.
Jak prakticky funguje propojení dvou softwarů? Přes jedno tlačítko!
K rychlému vyhodnocení potřebujeme software GeoSLAM Draw, který je součástí každého systému GeoSLAM, k němu dále tzv. BIM modul a pak již jen software ArchiCAD nebo REVIT. Právě speciální 4REVIT plug-in pro ArchiCAD nebo REVIT zajistí dokonalé propojení obou softwarů, kdy výběrem tzv. 3D bodů v Draw se ihned vynáší zdi, výšky stropů, okna, potrubní systémy, tesařské prvky, ocelové konstrukce a další prvky ve vedlejším okně ArchiCADu nebo REVITu. Vše se odehrává v reálném čase bez nutnosti se složitě orientovat v mračně bodů. Je též možné požadovaný řez či půdorys nejprve celý „obkreslit“ ve Draw (případně použít poloautomatickou funkci Vectorizer) a celou tuto kresbu poté překlopit do BIM softwaru.