„Nežeň se za minulostí a neztrácej se v budoucnosti. ZEB Discovery je tady a teď“

Měli jsme možnost se projít s mobilním mapovacím systémem GeoSLAM ZEB Discovery po náměstí Jiřího z Poděbrad, kde jsme realizovali krátké prezentační skenování pro zákazníka.
Je potěšující sledovat, jak rychle jde vývoj měřické techniky kupředu a jak se nám způsob geodetického měření může měnit doslova před očima. V určitém smyslu můžeme nyní termín geodetické měření přirovnat k procházce po městě. Pouze s batohem na zádech, obě ruce jsou volné, tak je možné svačit nebo fotit zajímavá místa.
A výše zmíněné může platit i pro mapování městského prostředí mapovacím systémem GeoSLAM ZEB Discovery, který umožňuje operátorovi libovolný pohyb v jakkoli komplikovaném prostředí. Davy lidí, schody, úzké chodníky, křoviny v parku, proplétání se mezi automobily, taková je dnešní džungle velkoměsta, tady je ZEB Discovery jako doma. Když to zjednodušíme, můžeme říci, že čím složitější prostředí je třeba mapovat, tím lépe, protože pro SLAM (Simultánní Lokalizace A Mapování) technologii měření platí, že čím více je prvků v okolí, tím lépe tato metoda funguje.
A když si tak „šlapete“ po městě a „mapujete“, máte najednou čas na přemýšlení. A protože každý z nás je takový malý vizionář, představujete si, že s touto rychlostí technologického vývoje možná v nedaleké budoucnosti neponese na zádech mapovací systém člověk, ale pravděpodobně dosti inteligentní robot. To si hned vzpomenu na film „Já, robot„, kde byl humanoidní robot jménem Sonny s flexibilní obličejovou částí vyjadřující emoce a velmi pokročilou umělou inteligencí. Byl to sympaťák a v představách ho vidím, jak kráčí ulicemi plnými jiných robotů a lidí s mapovacím systémem na zádech. V jeho křemíkové hlavě se odehrávají možná i kvadriliony operací za vteřinu, prostorová data sbírá, vyhodnocuje, sdílí, prostě všechno co je třeba a dělá to ihned. Ale konec fantazírování, raději na závěr parafrázuji Buddhovo výrok:

„Nežeň se za minulostí a neztrácej se v budoucnosti. Minulost už není. Budoucnost ještě nepřišla. Život (ZEB Discovery) je tady a teď.“

Share your thoughts